By f/s

 

2018 IMMAF-WMMAA UNIFIED WORLD CHAMPIONSHIPS

MATCHES SCHEDULE – DAY 1: PRELIMINARIES

 

  • Watch at IMMAF.TV 

The 2019 IMMAF-WMMAA Unified World Championships is underway at the Khalifa Sports City Arena in Manama Bahrain, with 85 bouts on the opening day of the  preliminaries. See below for today’s matches schedule.

 

Taking place at the Khalifa Sports City Arena as part BRAVE Combat Week, the 5-day, nation vs nation, amateur MMA tournament features 362 competitors from more than 50 nations across 16 weight divisions. The Junior tournament (for 18 to 20-year olds) will run concurrently with the Senior Championships (for 18s+) and both events take place under Unified Amateur MMA Rules.

 

Starting with four MMA rings for Days 1 to 3 (12 – 14 November), three rings will remain in action for Day 3 – Semi-Finals (15 November), while the Finals (17 November) of both tournaments will play out in one ring interspersed with Medals Ceremonies.

 

Two rings (and one for the Finals) will be streamed live each day at IMMAF.TVwhile videos-on-demand for ALL matches will be uploaded to the platform during week. Matches schedule information for each ring will be published daily throughout the Championships.

 

See here for finalised lists competitors listed by a) nation b) weight division:
Seniors: https://www.immaf.org/wp-content/uploads/2018/01/senior-competitors-.pdf
Juniors: https://www.immaf.org/wp-content/uploads/2018/01/junior-competitors.pdf

Follow both tournaments live at mynextmatch.com

Senior Championships: https://www.mynextmatch.com/tournament/83/details
Junior Championships: https://www.mynextmatch.com/tournament/78/details

 

 

MATCHES SCHEDULE – DAY 1

Monday 12 November 2018

 

RING 1

Bout 1: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Sebastian Gonzalez (Sweden) VS Abdul Choudhury (United Kingdom)

Bout 2: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) roland yacoubian (Lebanon) VS Rungrot Posi (Thailand)

Bout 3: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Zoran Milic (Sweden) VS Giacomo Mancini (Italy)

Bout 4: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Jonny Touma (Sweden) VS Ásgeir Marteinsson (Iceland)

Bout 5: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Magomed Idrisov (Bahrain) VS David Rivera (Panama)

Bout 6: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Martin Šíma (Czech Republic) VS Vladyslav Dubkov (Ukraine)

Bout 7: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Nick Thornton (New Zealand) VS georges sahyouni (Lebanon)

Bout 8: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Tim Ha (Czech Republic) VS christophe przywara (France)

Bout 9: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Daniel Ljaško (Czech Republic) VS imkongsunep jamir (India)

Bout 10: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Oleksandr Terenia (Ukraine) VS Stefanos kyriakides (Cyprus)

Bout 11: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) lee hammond (Ireland) VS Tonu Stefan (Moldova)

Bout 12: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Irik Sabirov (Russia) VS Xabidi Fabien (France)

Bout 13: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) MAGOMED MAGOMEDOV (Russia) VS Sergio Ferrer Machín (Spain)

Bout 14: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Tobias Söderberg (Sweden) VS Ibrahim Mammadaliyev (Azerbaijan)

Bout 15: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Darian Weeks (United States) VS Shadi Morjan (Saudi Arabia)

Bout 16: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Abbas Khan (Bahrain) VS Mehraj Zarbaliyev (Azerbaijan)

Bout 17: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Isakov Isa (Belgium) VS Rajeev Muthyal Pradeep (India)

Bout 18: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Mario Alberto Hernandez Perez (Mexico) VS Miroslav Slavov (Bulgaria)

Bout 19: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Dominik Humburger (Czech Republic) VS Andreas Berg (Sweden)

Bout 20: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Aravind Veeranna (India) VS Bjorn Thorleifsson (Iceland)

Bout 21: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Alejandro Patiño (Mexico) VS Tommi Leinonen (Finland)

Bout 22: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Marek Hulka (Czech Republic) VS Marc Grayson (Australia)

 

RING 2

Bout 1: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Mansur Magomedov (Bahrain) VS RUSLAN SATIEV (Russia)

Bout 2: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) dylan kennedy (Ireland) VS Ata Atdayev (Ukraine)

Bout 3: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) XIAOYU ZHOU (China) VS Raish Muhamad Musa (India)

Bout 4: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Sho Sekihara (Japan) VS Taha SUCU (Turkey)

Bout 5: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Sulaiman AlMahmudi (Saudi Arabia) VS Dastan Amangeldy (Kazakhstan)

Bout 6: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Delyan Georgiev (Bulgaria) VS Callum Mcvay (United Kingdom)

Bout 7: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Kohei Maeda (Japan) VS Andrew Caruth (South Africa)

Bout 8: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Abdulmanap Magomedov (Bahrain) VS Abdul Rahim Shaikh (Portugal)

Bout 9: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Amir Malekpour (Sweden) VS Eduard Kexel (Germany)

Bout 10: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Pavel Senchenko (Ukraine) VS Suraj Patkar (India)

Bout 11: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Nayef Fikey (Bahrain) VS Lukáš Coufal (Czech Republic)

Bout 12: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Shamil Gimbatov (Bahrain) VS Jaroslav Hrdlička (Czech Republic)

Bout 13: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Teruhiko Kato (Japan) VS Pokpong Malapetch (Thailand)

Bout 14: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Evgeny Morozov (Russia) VS Yann Liasse (Luxembourg)

Bout 15: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Murad Guseinov (Bahrain) VS Mukhamed Nurkin (Kazakhstan)

Bout 16: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Liam Shotbolt (United Kingdom) VS Nate Enright (Ireland)

Bout 17: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Tomas Pertl (Czech Republic) VS Kári Jóhannesson (Iceland)

Bout 18: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Daniele Matiddi (Italy) VS Angelo Rivera Jr. (United States)

Bout 19: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Balakrishna Patange (India) VS Abdulrahman Alhasan (Bahrain)

Bout 20: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) jahmel westcarr (United Kingdom) VS Waldemar Holodenko (Germany)

Bout 21: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Roman Kubát (Czech Republic) VS Duman Balmuxanov (Kazakhstan)
RING 3

Bout 1: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Eoghan Chelmiah (Ireland) VS Gonzalo Cortes Benitez (Spain)

Bout 2: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) David Pajunen (Finland) VS Ciaran Mulholland (Northern Ireland)

Bout 3: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Zhumatai Xiatihe (China) VS Arttu Uusimäki (Finland)

Bout 4: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Charles Paneitz (United States) VS Johnjames Young (United Kingdom)

Bout 5: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Elias Dagher (Lebanon) VS Simone Cristini (Italy)

Bout 6: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Eemil Kurhela (Finland) VS Șpac Marius Florin (Romania)

Bout 7: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Alvin Miller (United States) VS Enrique Hecher Sosa (Spain)

Bout 8: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Carlos Castro (United States) VS Alfons Doskja (Albania)

Bout 9: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Mici Saaristo (Finland) VS Simone Valle (Italy)

Bout 10: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) George Chambers (United Kingdom) VS José Teixeira (Luxembourg)

Bout 11: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Teemu Leinonen (Finland) VS Adilbek Kairgali (Kazakhstan)

Bout 12: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Chris Price (United Kingdom) VS Iorga Cristian (Romania)

Bout 13: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Marko Sarasjärvi (Finland) VS iordan Marinov (Bulgaria)

Bout 14: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Talor Wetere (New Zealand) VS Francisco Eca mr (Portugal)

Bout 15: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) David Velisek (Czech Republic) VS Dmitry Prachuk (Ukraine)

Bout 16: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Axel Karlsson (Sweden) VS Rusi Minev (Bulgaria)

Bout 17: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) ISLAM BAGOMEDOV (Russia) VS Josh Hudson (Wales)

Bout 18: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Viktor Chekis (Russia) VS Marco Doda (Albania)

Bout 19: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Christian Leroy Duncan (United Kingdom) VS Dimitri Fogg (South Africa)

Bout 20: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Radu Zarioiu (Romania) VS Fawad Majeedy (Afghanistan)

Bout 21: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Anders Madsen (Denmark) VS Heydar Heydarov (Azerbaijan)

 

RING 4

Bout 1: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Karvan Ahmadi (Finland) VS Alibi Temirtassov (Kazakhstan)

Bout 2: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Zeeshan muhammad Shah (Pakistan) VS Abdulrahman Al harthey (Saudi Arabia)

Bout 3: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Abdulrahman ALSUNAYA (Saudi Arabia) VS SHARAPUDIN MAGOMEDOV (Russia)

Bout 4: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Carlos Veras (Brazil) VS Gerard Corr (Northern Ireland)

Bout 5: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) ZHIYUAN YAN (China) VS Ander Sanchez (Spain)

Bout 6: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Hoger Salih (Sweden) VS OMARASKHAB YUSUPOV (Russia)

Bout 7: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Meirbek Tulegenov (Kazakhstan) VS PRACH BUAPA (Thailand)

Bout 8: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Daisuke Murayama (Japan) VS Justin Grey (Canada)

Bout 9: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Brad Ramsey (New Zealand) VS Yanlong Wang (China)

Bout 10: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Mario Markus (Sweden) VS Bogdan Grad (Austria)

Bout 11: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Francois Meyer (South Africa) VS Klajdi Metani (Albania)

Bout 12: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Ciaran Clarke (Ireland) VS Milton Mateus (Portugal)

Bout 13: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Stevo Law (South Africa) VS Kaupo Kokamägi (Estonia)

Bout 14: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Robin Roos (Sweden) VS OSCAR MAURICIO ALVAREZ DIAZ (Colombia)

Bout 15: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Daniel Stephens (United Kingdom) VS Sheldon James Victor (South Africa)

Bout 16: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) LaRee Hutchinson Hutch (United States) VS Tye McEntire (Canada)

Bout 17: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Cheyne Turahui (New Zealand) VS Emanuele Sabatino (Italy)

Bout 18: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Souhaib Dahmani (Tunisia) VS Stanislav Levenok (Ukraine)

Bout 19: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Alexander Lindgren (Sweden) VS Ezekiel Wetere (New Zealand)

Bout 20: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) DZHAMAL MEDZHIDOV (Russia) VS Florian Aberger (Austria)

Bout 21: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Robin Larsson (Sweden) VS Olzhobai Kudaiberdi uulu (Kyrgyzstan)

 

Read more on IMMAF Event HERE

Read more on International Mixed Martial Arts Federation HERE